n
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)
Ariel Red Hunter

ARIEL RED HUNTER

Jeden z najstarszych producentów jednośladów - Ariel - słynął ze znakomitej jakości rowerów, nim na przełomie wieków rozpoczął produkcję motocykli. Na początku lat 30. firma z Selly Oak należała do najbardziej wpływowych  w Wielkiej Brytanii. Pracowali w niej wówczas Edward Turner, Val Page oraz Bert Hopwood - uznawani dziś za największych konstruktorów w historii brytyjskiego przemysłu motocyklowego. Nieco poźniej Ariel popadł w tarapaty finansowe, które doprowadziły do czasowego zamknięcia wytwórni. Firmę uratował Jack Sangster, syn założyciela, który wykupił ją i wznowił produkcję zaprojektowanych przez Page`a czterosuwowych jednocylindrowców - w tym modelu Red Hunter. Te urodziwe maszyny wytwarzano w w odmianach 350 i 500 cm3 od roku 1932 aż do końca lat 50. Legendarny GOV132, na którym Sammy Miller odnosił sukcesy w trailu, zbudowany był na bazie modelu Red Hunter 500 z 1955 roku.

Red Hunter 500 z końca lat 30 należał do najdoskonalszych motocykli swoich czasów. Był niezawodny i bez trudu rozwijał prędkość 120km/h* Połaczenie widelca typu dzwigniowego i sztywnego zawieszenia tylnegozapewniało przyzwoite właściwości jezdne. Resorowanie tylniego koła wprowadzono dopiero w 1939 roku. Po II wojnie światowej Hunter otrzymał widelec teleskopowy, a w lata 50. wkroczył nową ramą i aluminiową głowicą cylindra.

Motocykle Encyklopedia - Roland Brown (wyd. EGMONT)

 

Adnotacje

*inna pozycja literaturowa podaje prędkość maksymalną jako 120km/h.

W znacznej mierze nie jestem w stanie ogarnąć całości historii marki i motocykla opisywanego w tym artykule. Za wszelkie błedy rzeczowe przepraszam. Z czasem będę starać się poprawiać wszelkie niejasności oraz rozwijać ten artykuł.

FILMY

 

GALERIA


http://motorbike-search-engine.co.uk/classic_bikes/red%20hunter.jpg http://www.agrino.org/motormuseum/studio/ARIEL_DSF2544_watermark.jpg
http://www.realclassic.co.uk/offers/offer08011503.jpg
 

Partner: motoczesci24.com

Partner: allemotocykle.pl

Partner: motonaprawa.org

Partner: otomechanika.pl