n
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)
Triumph T120 Bonneville

Najsłynniejszym modelem Triumpha był sportowy T120 Bobnneville z 1959 roku. Jego pierwotna wersja była w istocie motocyklem Tiger 110, wyposażonym w głowicę o poszerzonych kanałach ssących oraz w dwa sportowe gaźniki Amal. Nazwa maszyny pochodzi od wyschniętego słonego jeziora w Utah, gdzie w 1956 roku Johnny Allen pobił światowy rekord szybkości rozpędzając obudowanego Triumpha do 244 km/h. Choć FIM nie zatwierdziła rekordu, wynikła z tego awantura zapewniła firmie znakomitą reklamę.

Pierwsze Bonneville wyglądały podobnie jak Tiger. Wyposażono je w obudowę reflektora, "turystyczną" kierownicę i duże błotniki. Silnik o pojemności 649 cm3 osiągał moc 46 KM przy 6500 obr/min, czyli zdecydowanie zbyt wiele jak na możliwości oryginalnego podwozia, które już w modelu Tiger wykazywało skłonność do wężykowania. W 1960 roku T120 otrzymał nową podwójną ramę kołyskową, nowy widelec, klasyczny reflektor i lżejsze, sportowe błotniki. Łącząc elastyczny silnik z wysoką prędkością maksymalną, przyzwoitymi właściwościami jezdnymi i efektownym wyglądem, Bonnie stał się jednym z najpopularniejszych "zwijaczy asfaltu" lat 60.

W ciągu następnej dekady Bobnneville był regularnie modernizowany. W 1963 roku otrzymał silnik zespolony ze skrzynią biegów a w 1971 - nową ramę, pełniącą funkcję zbiornika oleju. Rama była bardzo krytykowana, dopóki jej rok później nie obniżono. Do roku 1972 wyprodukowano około 250 tysięcy egzemplarzy tych motocykli. Wiele z nich z powodzeniem startowało w wyścigach. Na wyspie Man John Hartle wygrał w 1967 roku TT motocykli seryjnych, a dwa lata później Malcolm Uphill, również w klasie maszyn seryjnych, po raz pierwszy w historii Tourist Trophy pokonał okrążenie ze średnią prędkością 160 km/h.

Ten piękny Bonnie powstał w 1970 roku - na rok przed wprowadzeniem nowej ramy pełniącej funkcję zbiornika oleju.

Motocykle Encyklopedia - Roland Brown (wyd. EGMONT)

 

Partner: motoczesci24.com

Partner: allemotocykle.pl

Partner: motonaprawa.org

Partner: otomechanika.pl