n
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)
Henderson KJ

HENDERSON KJ

 

Do roku 1930 najnowocześniejszymi motocyklami, jakie budowano w Ameryce, były maszyny marki Henderson, napędzane ustawionymi wzdłużnie czterocylindrowymi silnikami rzędowymi. Firma Billa Hendersona rozpoczęła działalność w 1911 roku i wytwarzała motocykle, których długi rozstaw osi i konfiguracja układu napędowego wkrótce stał się jej wizytówką. Sześć lat później Henderson sprzedał markę wytwórni Schwinn – producentowi rowerów i motocykli Excelsior – a sam założył firmę o nazwie ACE. Motocykle Henderson były wciąż doskonalone. Model K z 1920 roku, dzieki silnikowi o pojemności 1301 cm3 i mocy 28 KM, rozwijał imponującą prędkość 128 km/h. Wśród kilku nowatorskich rozwiązań zastosowanych w modelu K znalazło się elektryczne oświetlenie i pełna osłona łańcucha napędowego.

W 1929 roku pojawił się luksusowy model KJ, znany jako Streamline, napędzany 40-konnym silnikiem w układzie charakterystycznym dla firmy Henderson. Streamline rozpędzał się do 160 km/h. Zastosowano w nim wiele nowoczesnych rozwiązań, takich jak wahaczowy widelec czy zamontowany na baku podświetlany prędkościomierz. Jednak w czasach wielkiego kryzysu motocykl nie sprzedawał się dość dobrze i w 1931 roku Schwinn wstrzymał produkcję. Tymczasem firma Indian wykupiła prawa do produkcji motocykli ACE i do lat 40. wytwarzała własny model czterocylindrowca, z ustawionym wzdłużnie silnikiem rzędowym.

 

Model KJ znany jako Streamline, był szybką, nowoczesną i niestety bardzo drogą maszyną.

Motocykle Encyklopedia - Roland Brown (wyd. EGMONT)

 


http://www.yesterdays.nl/images/Henderson%201929%20KJ-1.jpg http://www.isopomoto.com/wp-content/uploads/2008/03/henderson-kj-1929-05.jpg
 

Partner: motoczesci24.com

Partner: allemotocykle.pl

Partner: motonaprawa.org

Partner: otomechanika.pl